من گلناز اژدری هستم. دکتری مدیریت با گرایش منابع انسانی دارم و بیشتر از 10 سال هست که در زمینه های مرتبط با مدیریت و مشخصا مدیریت منابع انسانی، ابزارها و کاربرد های آن، در سازمان های مختلف درحال کار هستم.

من مادر دو تا فرشته هم هستم و تجربه مادری به من نشون داده که برای اینکه دچار تعارض بین نقش های مختلف مادری، همسری و اشتغال نشم لازم دارم که بیشتر بدونم و بیشتر بخونم. اینجا کنار هم هستیم تا با هم بیشتر بخونیم و بیشتر بدونیم و تجربیاتمون رو با هم به اشتراک بزاریم.

وقتی بعد از به دنیا اومدن دخترم دوباره به کار برگشتم خیلی سوال های زیادی داشتم و مهم ترین سوالم این بود که آیا اصلا میشه هم مادر خوبی بود و هم دوباره به کار برگشت. آلان که تقریبا 6 سال از اون زمان میگذره بیشتر احساس میکنم که خیلی از تصمیم هایی که برای من گرفتنشون خیلی سخت بود، اینقدر ها هم پیچیده و سخت نبودن و شاید فقط باور ها و فرهنگ غلط بود که انگار همش از پشت ذهنم به من میگفت اگر برگردی سر کار به بچه ات ظلم کردی. من کلا نوع اشتغالم رو عوض کردم، اول پاره وقت شدم چون لازم بود وقت بیشتری برای دخترم بزارم و بعد هم کلا اخراج شدم چون بچه دومم به دنیا اومد و واقعا توان کار تمام وقت و مادری دو تا بچه رو نداشتم و البته من در این مدت دکتری رو گرفتم و کارهای پروژه ای زیادی قبول کردم که به اشتغال من و حضور اجتماعی موثر من در اجتماع کمک زیادی کرد. از اینکه از یه کار تمام وقت خسته کننده اخراج شدم خیلی خوشحالم ولی از اینکه تو این شرایط کاری هنوز هم باید کارهای پروژه ای داشته باشم و در مقایسه با مرد هایی که با هم شروع کردیم هنوز هم ثبات شغلی ندارم راضی نیستم. بخش زیادی از شرایط ناپایدار شغلی من مربوط میشه به باور مرد سالاری که پشت تمام فعالیت های کاری ، هم زنان و هم مردان، وجود داره. مثال های زیادی هست از شرایط اشتغال مرد سالار، مثلا ساعت کاری ثابت، ارتباطات غیر رسمی که برای زنان خیلی سخت تر میشه، وجود مسولیت های مختلف برای زنان و خدا رو شکر که فرهنگ ما داره عوض میشه و خیلی از باور های فرهنگی غلط و ظالمانه در حال تغییر هست.

ما اینجا درباره پیش فرض های ذهنی غلط و باورهای فرهنگی غلط صحبت میکنیم که من فکر میکنم برای خیلی آدم ها کاملا عادی شده و اصلا به این تبعیض اصلا فکر هم نکردن و نمی کنن. ما اینجا درباره این صحبت میکنیم که سازمان های بزرگ در جهان برای اینکه زنان و مادران بتونن به نقش های مختلف اجتماعی، مادری، همسری و .. بپردازن چه کارهایی میکنن و کردن هم می پردازیم.

خلاصه اینکه ما با برداشتن قدم های خیلی کوچیک سعی میکنیم دنیا رو جای قشنگ تری بکنیم.

1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.